Wzory i rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym rodzajem wystroju przydomowej powierzchni. Jej aranżacja jest nie tylko świetnym sposobem na zwiększenie estetyki ogrodu, ale i dużym udogodnieniem – twarde podłoże to przede wszystkim także wygoda poruszania się po posesji, bez brodzenia w błocie i kałużach. Warto więc dokładnie przemyśleć nie tylko jej wzór, ale także rodzaj.

Układanie kostki brukowej

Ułożenie twardej nawierzchni w przestrzeni przydomowej to spora inwestycja. Warto więc, aby było to nie chwilowe, a długoletnie rozwiązanie. Właśnie dlatego do układania kostki brukowej należy zastosować odpowiednie narzędzia brukarskie takie jak chwytaki brukarskie, młotki brukarskie czy zagęszczarki. Solidne przygotowanie nawierzchni to ważny, ale jednak nie jedyny aspekt tego typu pracy. Podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju wystroju, wybór estetyki kostki brukowej również warto dokładnie przemyśleć . Szczególnie, że jej ściąganie i ponowne układanie to ogromny koszt, a na rynku znajdziemy ogromne ilości wzorów, które zdecydowanie nie ułatwiają wyboru tego idealnego.

Popularne wzory i rodzaje kostki brukowej

Na rynku znajdziemy spory wybór rodzajów kostki brukowej. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim:

  • Kostka przemysłowa – stosunkowo tania: ma prosty kształt, gładką fakturę i najczęściej szary kolor.
  • Kostka brukowa szlachetna płukana, szczotkowana, łupana, postarzana lub strukturalna, oferująca szeroki wybór faktu, barw i kształtów.

Różnorodne kształty i wzory kostki pozwolą nam na dowolne aranżacje kostki brukowej. Warto jednak pamiętać, że projekt kostki brukowej przed domem i wzory ułożenia kostki zależą przede wszystkim od rodzaju wybranego materiału.

  • Kostka nostalit – umożliwia układanie nietypowych kształtów, łuków i okręgów,
  • Kostka cypryjska – idealna, gdy zależy nam na ciepłych barwach,
  • Kostka rodosse – spodoba się przede wszystkim fanom klasycznych rozwiązań.