Czy grabić liście w ogrodzie?

Przygotowanie roślinności do zimy to konieczność, jeżeli chcemy aby po przymrozkach wróciły do swojej dawnej kondycji. Właśnie dlatego jesień to czas ogrodowych porządków, a w tym przede wszystkim grabienia liści. Ich usuwanie to prawdziwy pożeracz czasu więc nic dziwnego, że często zastanawiamy się, czy zabieg ten jest rzeczywiście niezbędny? Okazuje się, że zdania są podzielone!

Czy grabić liście w ogrodzie?

Chociaż znaczna część z nas w okresie jesiennym zajmuje się grabieniem liści, to wśród ogrodników znajdziemy wielu przeciwników tego zabiegu pielęgnacyjnego. Nie bez powodu jednak usuwanie liści jest uważane za podstawowy zabieg porządkowy w tym czasie! Zwolennicy jesiennych porządków argumentują swoją decyzję zarówno estetyką, jak i zdrowiem darni – pozostawione na trawniku liście utrudniają roślinności dostęp do światła słonecznego, a dodatkowo gniją, tym samym przyczyniając się do powstawania pleśni śniegowej i innych, podobnych chorób. Co równie ważne, mokre, rozkładające się liście, są dodatkowo częstym powodem wypadków w okresie zimowym – pozostawione na ścieżkach, podjeździe czy chodnikach sprawiają, że nawierzchnia staje się niezwykle śliska.

Jakie jednak argumenty przemawiają za całkowitym porzuceniem tego jesiennego zabiegu? Przede wszystkim duża oszczędność czasu, który możemy poświęcić na wiele innych prac ogrodowych, równie niezbędnych w tym okresie. Rzeczywiście zastosowanie standardowych grabi pochłania wiele godzin tygodniowo, dlatego warto rozważyć zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, oferowanych nam przez takie ogrodowe marki jak Kärcher, Gardena czy Ryobi.

Czym grabić liście w ogrodzie?

Wiemy już, że mimo ogromnych nakładów czasu, warto w okresie jesiennym regularnie usuwać liście z ogrodu. Dla maksymalnego przyśpieszenia porządków koniecznie rozważ jednak inwestycję w profesjonalny sprzęt ogrodowy, który skutecznie skróci czas pracy. Możesz na zawsze odstawić grabie do schowka – odkurzacze do liści, wykonają pracę za Ciebie! Tego typu sprzęt pozwala skutecznie usunąć liście z wybranych miejsc, a to wszystko bez większych nakładów energii i czasu. Odkurzacze ogrodowe to lekkie i proste urządzenia, z których bez problemu mogą korzystać zarówno hobbistyczni, jaki profesjonalni ogrodnicy.