Woda w piwnicy – jak sobie z nią poradzić?

Zalewanie piwnicy to częsty przypadek w wielu domostwach. Powodów pojawiania się w wody w najniższych partiach domu może być wiele – zaczynając od silnych odpadów deszczu i topnienia śniegu, przez niekorzystne ukształtowanie terenu i wysoki poziom wód gruntowych, aż po awarie sieci wodno-kanalizacyjnych czy brak odpowiedniej izolacji. Jak więc poradzić sobie z wodą w piwnicy?

Izolacja, drenaż i podłoże

Podstawowymi elementami chroniącymi dom przed zalaniem są:

  • Izolacja – odpowiednia izolacja ścian i podłogi chroni pomieszczenie przed wodami gruntowymi. Jest to szczególnie istotna funkcja, niezbędna przede wszystkim podczas dużych opadów, która w znacznej mierze chroni piwnicę przed dużymi podtopieniami. Piwnicę od zewnątrz izolujemy papą podkładową lub specjalnymi foliami oraz folią tłoczną, natomiast ściany wewnętrzne i podłogę pokrywamy zaprawą hydroizolacyjną.
  • Drenaż – drenaż opasowy wokół domu pozwala skutecznie odprowadzić nadmiar wody z posesji, tym samym skutecznie chroniąc niższe partie domu przed zalaniem.
  • Podłoże – warto zadbać, aby grunt na posesji był jak najbardziej spoisty. Dobrze zagęszczone podłoże, takie jak np. piasek, stanowi sporą przeszkodę dla wody i utrudnia jej wnikanie w głąb gruntu.

Co jednak, gdy wszystkie powyższe sposoby zawiodły i do piwnicy dostała się woda? W takim przypadku liczy się czas – pomieszczenie należy jak najszybciej osuszyć. Na szczęście nie musisz robić tego ręcznie.

Pompa do wody

Nie ma szybszego sposobu osuszania zalanych pomieszczeń, niż zastosowanie odpowiedniej pompy wodnej. To urządzenie szczególnie przyda się tam, gdzie do zalewanego pomieszczenia prowadzi szeroki zjazd i podtopienia są nieuniknione w czasie wzmożonych opadów. Na rynku znajdziemy wiele modeli pomp, ale jaka sprawdzi się najlepiej? W przypadku mniejszych domowych powodzi świetnie sprawdzą się pompy ogrodowe do wody, idealne także do osuszania oczek wodnych czy zalanych podjazdów. Mocniejszy sprzęt, taki jak np. spalinowe motopompy do wody, polecamy stosować w przypadku dużych i częstych podtopień.