Ile oleju do kosiarki spalinowej?

Spalinowe kosiarki do trawy to urządzenia niezbędne w każdym ogrodzie o dużej powierzchni. Są w pełni mobilne, niezwykle wydajne i mogą pracować bez ograniczającego kabla elektrycznego czy (tak jak kosiarki akumulatorowe) czasu zużycia baterii. Tak wygodny sprzęt wymaga jednak odpowiedniego serwisu, a w tym przede wszystkim wymiany oleju.

Jaką rolę odgrywa olej w kosiarce spalinowej?

Dlaczego odpowiednie smarowanie jest ważne? Utrzymanie ścisłego poziomu oleju w kosiarce spalinowej pozwala zachować dużą żywotność silnika i skutecznie zapobiega wszelkim jego awariom oraz uszkodzeniom. Zbyt mała ilość oleju lub jego brak bardzo szybko doprowadzi do zwiększenia zużycia, przegrzania i zatarcia silnika kosiarki, dlatego odpowiednie smarowanie to konieczność w przypadku wszelkiego sprzętu zasilanego silnikiem spalinowym!

Ile oleju do kosiarki trzeba wlać?

Standardowa kosiarka spalinowa, np. taka marki Ryobi lub Karcher, potrzebuje od 500 do 600 ml oleju silnikowego. Większe modele, np. traktorki koszące, napędzane mocniejszymi silnikami będą potrzebować go znacznie więcej. W przypadku silników dwusuwowych, w których olej mieszany jest z benzyną, producenci zazwyczaj zalecają proporcję 1:50. Oznacza to, że do 5 litrów paliwa należy dolać 100 ml oleju. Warto jednak pamiętać, że musi to być olej przeznaczony właśnie do tego typu silników – z domieszką rozpuszczalnika.

Czy można wlać olej samochodowy do kosiarki?

Zdecydowanie nie zaleca się dolewać oleju samochodowego do kosiarki. Silniki tych urządzeń znacznie różnią się od siebie i w przypadku kosiarek należy stosować tylko oleje do nich przeznaczone. W taki sposób zapobiegniemy kopceniu, ewentualnym uszkodzeniom oraz awariom.