Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?
Zachowanie czystości w łazience to często nie lada kłopot. Wilgoć i chlapiąca woda zdecydowanie nie ułatwiają tego zadania, a często wręcz dostarczają nam dodatkowej pracy, powodując powstawanie kamienia. Biały osad odkładający się na łazienkowych powierzchniach jest nie tylko nieestetyczny, ale również potencjalnie niebezpieczny dla domowników, gdyż osadza się na nim wiele bakterii.
Biały nalot na płytkach – skąd bierze się kamień?
Kamień na płytkach w łazience powstaje zazwyczaj na skutek kontaktu powierzchni z twardą wodą bogatą w sól, magnez oraz sól wapna. Związki te wtrącają się pod wpływem wysokiej temperatury i w postaci białego, nieestetycznego osadu pojawiają się na przykład w kabinie prysznicowej. Kamień może także zatkać otwory w słuchawce prysznica, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie, dlatego należy go regularnie usuwać.
Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?
Czyszczenie płytek z kamienia nie jest proste – osad pojawia się zazwyczaj w trudnodostępnych miejscach takich jak zagłębienia czy fugi i jest odporny na wiele środków chemicznych. Warto więc w pierwszej kolejności zapobiegać jego powstawaniu, stosując się do kilku najważniejszych zasad:
- Powierzchnie łazienkowe należy regularnie czyścić, aby kamień nie nawarstwiał się,
- Walkę z kamieniem skutecznie ułatwiają nowoczesne rozwiązania, takie jak myjki do okien i szklanych powierzchni Kärcher, które zastępują zarówno szmatkę, jak i środki chemiczne,
- Jeżeli juz decydujemy się na stosowanie detergentów, to należy używa tylko tych przeznaczonych do stosowania w łazience,
- Najlepszym wyborem są delikatne środki czyszczące i pielęgnacyjne, pozostawiające na powierzchni warstwę ochronną.
Co jednak, gdy już doszło do nawarstwienia się kamienia w łazience? Oprócz chemicznych środków na kamień, osadu pozbędziemy się także kilkoma domowymi metodami:
- Mieszanka octu spirytusowego z ciepłą wodą – składniki mieszamy w proporcji 1:1 i gotujemy. Tak przygotowany roztwór nakładamy na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na 10 minut. Mieszanka skutecznie rozkłada osad i ogranicza jego powstawanie.
- Ocet – w przypadku silniejszych osadów powierzchnię można umyć za pomocą samego octu.
- Soda oczyszczona – sodę mieszamy z wodą w proporcji 3:1 i tak przygotowaną pastę nakładamy na miejsce z kamieniem, pozostawiając na kilka godzin. Po spłukaniu po osadzie nie zostanie żaden ślad! Dodając do takiej mieszanki szare mydło i olejek eteryczny można stworzyć domowe mleczko czyszczące.