Jaki agregat prądotwórczy na działkę wybrać?
Agregat prądotwórczy to jedno z tych urządzeń, które okazuje się niezastąpione w wielu kryzysowych sytuacjach. Chociaż stosuje się je przede wszystkim jako zabezpieczenie podczas utraty prądu w halach produkcyjnych czy wysokich biurowcach, to warto wyposażyć w nie również dom jednorodzinny. Jaki jednak model sprawdzi się najlepiej w gospodarstwie domowym? O tym dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregaty prądotwórcze wbrew pozorom nie należą do najbardziej skomplikowanego typu generatorów prądu. W zasadzie sposób jego działania jest dosyć prosty i w głównej mierze polega przede wszystkim na pracy silnika spalinowego. Element ten napędza prowadnicę, dzięki czemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że energia generowana przez agregat nie jest nigdzie przechowywana, więc należy ją wykorzystać w momencie jej powstania.
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Zastanawiasz się jaki agregat prądotwórczy do domu lub na działkę wybrać? W sklepach spotkamy się przede wszystkim z agregatami jednofazowymi i trójfazowymi, których wybór zależy przede wszystkim od urządzeń, jakie chcemy zasilić. W gospodarstwach domowych zazwyczaj stosuje się modele jednofazowe, które pomimo mniejszej wydajności, okazują się w zupełności wystarczające nawet w przypadku zasilania sporej wielkości budynku. Z kolei wydajniejsze, ale i droższe, agregaty prądotwórcze, to przede wszystkim wyposażenie dużych firm budowlanych i zakładów przemysłowych.
Nie bez znaczenia w wyborze agregatu są oczywiście jego parametry, a w tym te najistotniejsze, takie jak:
- Moc prowadnicy – warto, aby łączna moc agregatu była o ok. ⅓ wyższa, niż całkowite zapotrzebowanie na energię wszystkich zasilanych urządzeń.
- Napięcie – agregat jednofazowy nie będzie w stanie zasilać urządzeń trójfazowych (nie posiada również odpowiedniego gniazda), aczkolwiek modele trójfazowe niemal zawsze posiadają standardowe gniazdo jednofazowe.
- Rodzaj paliwa – na rynku znajdziemy generatory z silnikami diesla oraz silnikami benzynowymi.
- Zabezpieczenia – szczególnie niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed pyłem i wilgocią.